YDS  
 

YDS Sınavında başarılı olmanın TEK YOLU, YAZILI FORMAL İNGİLİZCE'nin DİLBİLİMSEL KURALLARINI ve DİLBİLİMSEL SORU ÇÖZME TEKNİKLERİNİ çok iyi şekilde öğrenmek ve bu dilbilimsel kuralları ve dilbilimsel soru çözme tekniklerini YDS sınavında başarıyla uygulamaktır.

YDS İngilizce Sınavı, sınava giren kişilerin YAZILI FORMAL İNGİLİZCE’NİN Anlamsal ve Yapısal Kelime Haznesi, Cümle Yapıları, Paragraf Yapıları ve Okuma Pasajlarını Anlama becerilerini ölçen bir sınavdır. Yani, YDS Sınavı YAZILI FORMAL İNGİLİZCE bilgisinin test edildiği ciddi bir sınavdır.

FAKAT, Türkiye’deki resmi veya özel okullarda, Üniversite veya Özel Dil Kurslarında veya bireysel olarak İngilizce Öğretmenleri tarafından öğretilmeye çalışılan İngilizce, GENEL İNFORMAL İNGİLİZCE’DİR (O da sadece basit Genel İngilizce Gramer’dir. Felaket durumda olan Genel İngilizce Dinleme, Konuşma ve Yazma becerileri konusuna burada hiç değinmiyorum bile.)

GENEL İNFORMAL İNGİLİZCE ile YAZILI FORMAL İNGİLİZCE, bir dilin bütününü oluşturan 4 ana eksende (Dilbilgisi, Dinleme, Konuşma ve Yazma) birbirinden gece-gündüz kadar farklıdır.

GENEL İNGİLİZCE, 300 kelime ile konuşulan, etken ve basit cümle yapılarının ağırlıkta olduğu, dilbilimsel kurallarının fazla dikkate alınmadığı İlkokul seviyesindeki basit İngilizce’dir.

YAZILI FORMAL İNGİLİZCE ise, istisnai özel durumlarla birlikte dilbilimsel kuralların sıkı bir şekilde gözetildiği, özneden çok nesneye odaklı, edilgen, tarafsız, bilimsel, ciddi, ağırbaşlı, tutarlı, biraz elit, kompleksi yüksek, kavramsal kelimelerin mecazi semantik anlamlarını tercih eden zor İngilizce’dir.    

YDS Sınavında, ŞARK HİLELERİ VE CAMBAZLIKLAR ile başarılı olmak imkansızdır. Çevrenizde hiç çalışmadan YDS Sınavına girdim 80-90 aldım diyen biri varsa, emin olun yalan söylüyordur.

Bu ülkede 3-5 (hatta 10) yıldan beri YDS sınavına hazırlanan ama başarılı olamayan kişiler var. Bir servet harcayarak her dönem bir zincir dil kursundan diğerine, bir Üniversite Dil Okulundan diğerine, bir İngilizce öğretmeninden diğerine giden, piyasada üzerinde YDS yazan bütün kitapları alan, FAKAT bir türlü istenilen puanı alamayan kişiler bunlar.

Bütün İngilizce gramer konularını biliyorum. Hatta upper-intermediate / advanced seviyede sertifikam bile var. İngilizce öğretmenlerinden özel ders aldım. Artık YDS Kurslarının bana vereceği bir şey kalmadı. İngilizcem çok iyi, ama bir türlü YDS sınavında başarılı olamıyorum! Zaten YDS Sınavı, insanların İngilizce bilgisini ölçmüyor…  diyorsunuz.

Çok haklısınız. Yukarıda açıkladığım gibi, YDS Sınavında, Genel İngilizce Gramer bilgisi değil, Yazılı Formal İngilizce’nin Dilbilimsel Kuralları ve Okuma Pasajlarını Okuma-Anlama becerileri test ediliyor. Üstelik, YDS Sınavı, Akademik İngilizce bilgisinin test edildiği TOEFL iBT sınavı gibi zor bir sınav da değil. 
FAKAT, her dönem YDS İngilizce Sınavına giren 60.000 kişiden sadece % 10’luk mutlu bir azınlık 50 ve üzeri bir puan alıyor. Geri kalan 55.000 kişinin puanı 15 ila 49 arasında değişiyor.

YDS Sosyal Bilimler, YDS Fen Bilimleri ve YDS Sağlık Bilimleri soruları bu geniş akademik alanlara dahil olan farklı branşlardaki metinlerden alınır. Fakat her ne kadar YDS Sosyal Bilimleri Soruları, YDS Fen Bilimleri Soruları ve YDS Sağlık Bilimleri soruları ilgili altbranşlardan alınsa da, YDS sınavları bir akademisyenin veya akademisyen adayının kendi branş bilgisini değil, İngilizce dilbilgisi seviyesini ölçmektedir. Bu durum, YDS Sağlık Bilimleri ve YDS Fen Bilimleri sınavlarında, sınava giren kişilerin soruların alındığı alan metinlerine olan aşinalığında bariz bir etki yaratmasa da, YDS Sosyal Bilimler sınavı pek çok alanı kapsamaktadır.

YDS'ye kamuda görev alan memurlar, eğitimciler, askerler, banka memurları vb. veya kamuda görev almak isteyenler ve de üniversitelerde İngilizce denkliğe ihtiyacı olanlar bu sınava katılabilirler.

YDS, Türkiye sınırları içinde en az 2 sene kullanılabilecek bir belgedir. YDS ile İngilizcenizin okuma, kelime bilgisi ve çeviri alanlarında gelişme sağlamış olduğunu belgeleyen bir yeterlilik sınavını vermiş olursunuz. YDS, sizi diğerlerinden ayıran ve çalıştığınız kurumlarda ödüllendiren bir sınavdır. (Bakınız: İlgili Kurum-kuruluşların Web Sayfaları...)

Eğitmenin Adı:
Eğitmenin Branşı:

 

Grup
Başlama Tarihi
Süre
Gün ve Saatleri
1. Grup 03.12.2016 (DOLDU)

4 Ay (16 Hafta)

Hafta Sonu 09:00-12:45
2. Grup 30.06.2017 (DOLDU)

4 Ay (16 Hafta)

Hafta İçi     18:00-20:20
3. Grup 02.12.2017(DOLDU)

3 Ay(12 Hafta) 

Hafta Sonu 09:00-12:45
4. Grup 29.06.2019(DOLDU)

4,5 Ay (18 Hafta) 

Hafta Sonu 09:00-12:45
5. Grup  Aralık 2019

4 Ay (16 Hafta) 

Hafta Sonu 09:00-12:45